Jezik/Језик/Language:
Ugrožena su Vam prava?
Popunite i pošaljite obrazac
Foto galerija
svakodnevnih aktivnosti...
Pretraga web stranice:

Saopštenje za javnost | 14.05.2019

Mišljenje u vezi sa Odlukom o Registru zaposlenih u javnom sektoru na području Kantona Sarajevo

Zaštita ličnih podataka, ilustracijaZaštita ličnih podataka, ilustracija

Institucija Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine, postupajući molbi, izdala je mišljenje u vezi sa Odlukom o Registru zaposlenih u javnom sektoru na području Kantona Sarajevo („Službene novine KS“ broj: 09/19), kojom se propisuje obaveza uspostavljanja Registra zaposlenih na određeno i neodređeno vrijeme u organima uprave i službama, zavodima, agencijama, direkcijama i upravnim organizacijama, pravnim licima sa javnim ovlaštenjima na teritoriji Kantona Sarajevo, u javnim ustanovama i javnim preduzećima čiji je osnivač Kanton, te u privrednim društvima u kojima Kanton učestvuje sa više od 50% ukupnog kapitala obratio se Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije Bosne i Hercegovine, tražeći mišljenje.

Nakon objave navedene Odluke, pojavile određene neduoumice u vezi sa primjenom iste, te da je uočeno da je članom 5. stav 1. Odluke propisan sadržaj Registra, tj. podaci koji su neophodni da se unesu u Registar, a to su: ime i prezime, naziv i sjedište organa uprave/institucije, u kojem je lice zaposleno, naziv radnog mjesta, datum zasnivanja radnog odnosa, datum prestanka radnog odnosa, vremenski period na koji se zaključuje ugovor o radu na određeno vrijeme i osnovna plata. U aktu se navodi i da osobe koje su zadužene za dostavljanje predmetnih informacija imaju nedoumicu da li su predmetne informacije zaštićene kao lični podaci u smislu Zakona o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini, jer se na osnovu tih informacija može otkriti ili uputiti na otkrivanje identiteta lica bez prethodnog davanja saglasnosti lica.

Ombudsmeni Bosne i Hercegovine ukazuju da je pravo na zakonitu obradu ličnih podataka jedno od osnovnih prava svakog čovjeka. Svrha zaštite ličnih podataka jeste zaštita privatnog života i ostalih ljudskih prava i temeljnih sloboda u prikupljanju, obradi i korištenju ličnih podataka. Prema članu 1. Zakona o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (Službeni glasnik BiH, br. 49/2006, 76/2011 i 89/2011 – ispr.). Cilj ovog zakona jeste da se na teritoriji Bosne i Hercegovine svim licima, bez obzira na njihovo državljanstvo ili prebivalište, osigura zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda, a naročito pravo na privatnost i zaštitu podataka u pogledu obrade ličnih podataka koji se na njih odnose.

Prilikom ocjene zakonitosti obrade ličnih podataka treba imati u vidu u koju svrhu se podaci obrađuju. S tim u vezi, Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini jasno je precizirao da je za obradu podataka potrebna saglasnost nosioca podataka (član 5. stav 1. Zakona), ali da se lični podaci, u određenim slučajevima, mogu obrađivati i bez saglasnosti nosioca podataka. Tako je članom 6. stav 1 tačka d) navedenog Zakona propisano da kontrolor može obrađivati podatke, bez saglasnosti nosioca podataka, između ostalog i ako je ako je obrada ličnih podataka potrebna za ispunjenje zadatka koji se izvršava u javnom interesu.

Pri tome, treba uzeti u obzir i činjenicu da su nosioci podataka, u predmetnom slučaju, službenici javnih organa koji se finansiraju iz javnog budžeta i koji momentom stupanja u javnu službu, pristaju raditi za javno dobro i u javnom interesu. Stoga su Ombudsmeni Bosne i Hercegovine stava da, u ovakvim i sličnim slučajevima, javni interes uvijek ima prevagu nad zaštitom privatnosti. Također, objavljivanje informacija ove vrste doprinosi proaktivnijoj ulozi javnih organa. Institut proaktivnog objavljivanja informacija, ili proaktivne transparentnosti ima za cilj obvezu javnih organa da samoinicijativno objavljuju određene kategorije informacija na službenim internet stranicama. Kod ovakvog pristupa, osnovni cilj jeste efikasnije, brže i transparentnije dolaženje do informacija od javnog značaja, bez podnošenja zahtjeva za pristup informacijama i dodatnog izlaganja utrošku vremena i ljudskih resursa za sačinjavanje rješenja i vođenje postupka po zahtjevu. Ovakav koncept od posebnog je značaja kada je riječ o trošenju budžetskih sredstava od strane javnih organa. Pravo javnosti da zna na koji način i u koju svrhu se troše javna sredstva uvijek ima prevagu nad privatnim interesom i ograničenjima koja propisuju Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini i Zakon o slobodi pristupa informacijama Federacije Bosne i Hercegovine. Ovaj koncept doprinosi većoj transparentnosti rada javnih organa i jačaju povjerenje građana u javne organe.



Važni linkovi


Štitimo prava fizičkih i pravnih lica u skladu sa Ustavom BiH i međunarodnim sporazumima koji se nalaze u dodatku Ustava...
Ombudsmeni BiH

Aktivnosti Ombudsmena

Ombudsmen dr. Nevenko Vranješ učesnik panel diskusije o garanciji lokalne autonomije u Federaciji Bosne i Hercegovine

Ombudsmenka Nives Jukić na konsultativnom sastanku OHCHR-a o UPR-u

Ombudsmenka dr Jasminka Džumhur na prijemu Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH

Ombudsmen dr Nevenko Vranješ učesnik Okruglog stola “Pravni problemi u vezi sa ugovorima o (sub)specijalizaciji u oblasti medicine”

Ombudsmenka dr. Jasminka Džumhur na predavanju za predstavnike porodica nestalih osoba i organizacija civilnog društva iz Ukrajine

Ombudsmenka dr. Jasminka Džumhur prisustvovala skupštini Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine

Arhiva aktivnosti


Aktuelne publikacije


Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine  © 2024    |    Mapa stranice