Jezik/Језик/Language:
Ugrožena su Vam prava?
Popunite i pošaljite obrazac
Foto galerija
svakodnevnih aktivnosti...
Pretraga web stranice:

Saopštenje za javnost | 16.10.2019

Pravo na jezik je osnovno ljudsko pravo

Ombudsmen za ljudska prava Bosne i HercegovineOmbudsmen za ljudska prava Bosne i Hercegovine

Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine zaprimili su žalbu podnositeljice u kojoj je kao odgovorna strana označeno Javno preduzeće Međunarodna zračna luka Sarajevo.

Žalba je registrovana pod brojem: Ž-SA-06-479/19 i razmatrana je u okviru Zakona o zabrani diskriminacije Bosne i Hercegovine.

Podnositeljica žalbe navodi da je duži vremenski period od strane poslodavca izložena diskriminaciji na temelju jezika, uznemiravanju i mobingu koji su uzrokovani diskriminacijom.

Tokom istražnog postupka, Ombudsmeni Bosne i Hercegovini utvrdili su da podnositeljici žalbe nije onemogućeno da se koristi svojim maternjim (hrvatskim) jezikom i da se problem pojavljuje kod eksterne komunikacije, gdje se kao pitanje otvara da li prioritet u upotrebi maternjeg jezika ima osoba koja je ovlaštena za komunikacije ili prioritet ima korištenje maternjeg jezika Uprave Preduzeća, odnosno direktora i predsjednika Uprave. Kod ovakvog stanja čini se da se zanemaruje interes građana, odnosno javnosti, što otvara i pitanje kriterija koji su odlučujući kod donošenja odluke u kojem jeziku će informacija biti objavljena.

Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine ističu da Ustav Bosne i Hercegovine ne sadrži odredbu kojom se eksplicitno regulira pitanje upotrebe službenih jezika, odnosno službenog pisma u Bosni i Hercegovini. S druge strane, Ustav Federacije Bosne i Hercegovine, predviđa da su službeni jezici u Federaciji Bosne i Hercegovine hrvatski, bosanski i srpski jezik, dok su službena pisma ćirilica i latinica. Sve osobe na teritoriji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko distrikta Bosne i Hercegovine imaju pravo koristiti se nekim od službenih jezika, odnosno službenog pisma, pri čemu se termin “korištenje” ne može usko posmatrati i kao takav ne garantira samo građanima pravo da govore i pišu na jednom od tri službena jezika i pisma, već obuhvata i pravo da informacije koje primaju od javnih organa budu na njihovom jeziku, da zvanični dokumenti, obrasci budu dostupni na sve tri jezičke varijante…, odnosno da koriste svoj maternji jezikom u svim aspektima života.

Nakon provedenog postupka istraživanja Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine uputili su označenom odgovornom organu preporuku broj P-205/19 kojom je preporučeno su da usvoje pravni okvir kojim će se osigurati ravnopravna upotreba sva tri službena jezika – hrvatskog, bosanskog i srpskog, odnosno oba pisma – latinica i ćirilica u eksternoj komunikaciji prema građanima.



Aktuelne publikacije


Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine  © 2024    |    Mapa stranice