Jezik/Језик/Language:
Угрожена су Вам права?
Попуните и пошаљите образац
Фото галерија
свакодневних активности...
Претрага веб странице:

Саопштење за јавност | 04.05.2021

Омбудсмени Босне и Херцеговине упутили Препоруку Министарству образовања, науке, културе и спорта УСК, и ЈУ ОШ „Хармани II“ Бихаћ

Настава у школи, илустрацијаНастава у школи, илустрација

Институција омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине у току 2020. године запримила је обраћање А. С., испред групе родитеља чија дјеца похађају ОШ „Хармани II“ у Бихаћу. Ово обраћање регистровано је као жалба под бројем Ж-БЛ-01-441/20, а односило се на обавезу плаћања резервације за смјештај дјеце у продужени боравак, за мјесеце школског распуста, односно јули и август, у износу од 50% од редовне цијене, а ова обавеза утврђена је Одлуком Школског одбора. Школски одбор навео је да је иста донесена као “потребна мјера у циљу ефикаснијег кориштења кадровских и материјалних ресурса у продуженом боравку, те да се истих средстава плаћају обавезе за упосленике у продуженом боравку.“ Родитељи сматрају да је на овај начин извршена дискриминација дјеце чији родитељи не могу платити резервацију, а што је, како наводе, супротно Закону о забрани дискриминације и Конвенцији о правима дјетета. Након обраћања поменутој васпитно-образовној установи, те Министарству образовања, науке, културе и спорта Унско-санског кантона, како би се спорна Одлука ставила ван снаге, подносилац жалбе, као представник групе родитеља, од Институције омбудсмена тражи интервенцију, достављајући и сву релевантну документацију.

Након проведеног истражног поступка, Омбудсмени за људска права Босне и Херцеговине донијели су Препоруку бр. П-95/21, у којој је констатовано следеће:
Сви уложени напори руководства школе препознати су и циљ Омбудсмена није умањивање значаја свих подузетих напора, већ напротив, жалба пред Институцијом омбудсмена никако не треба бити обесхрабрење школи, већ мотив да се кроз међусобну сарадњу и комуникацију размотре рјешења или приједлози прихватљиви и за школу и за родитеље, односно првенствено за сву дјецу подједнако. Међутим, став је Омбудсмена да нема довољно оправдања за доношење овакве одлуке у дијелу који се тиче „плаћања резервације“, односно није оправдано и у интересу дјеце обавезу “плаћања резервације“ образлагати чињеницом недостатка средстава за исплату плата, топлог оброка, превоза и регреса за упосленике у продуженом боравку. Дакле, није у најбољем интересу дјетета захтијевати плаћања резервација услуга продуженог боравка и наметати обавезу плаћања редукованог износа за мјесеце распуста у којима се дата услуга реално не пружа. Родитељи на овај начин плаћају услугу коју и родитељи и дјеца у том периоду фактички не добијају. Евидентно је да је тренутна ситуација изазвана актуелном пандемијом донијела нове изазове за цјелокупни васпитно-образовни систем, међутим, по нормализацији стања неопходно је утврдити јасну процедуру и критеријуме који ни на који начин неће бити дискриминаторски у односу на било које дијете чији родитељ редовно плаћа услугу продуженог боравка у току једне школске године. Продужени боравак мора бити организован у складу са важећим законима о образовању и педагошким стандардима, те је неопходно све детаљније и подробније прописати подзаконским актима (правилници, одлуке), а школа мора утврдити листу ученика који остварују право укључивања у програм продуженог боравка.

ЈУ ОШ „Хармани II“ Бихаћ препоручено је: да у наредном периоду, а најкасније до почетка наредне школске 2021/2022 године размотри могућност организације рада продуженог боравка у својој школи, уз активно учешће родитеља из Савјета/Вијећа родитеља школе, али и уз партиципацију дјеце и ученика из Савјета/Вијећа ученика. Све предузете активности морају бити у складу са законским и подзаконским прописима из области образовања, уз уважавање и мишљења Омбудсмена. Исто тако, указано је и да је приликом доношења одлука којима се организује рад продуженог боравка неопходно водити рачуна о прецизирању свих критеријума за упис дјеце, а посебно о томе да се не даје предност дјеци чији су родитељи “платили резервације“ , цијенећи да школа има на располагању низ других критеријума за одабир дјеце, а полазећи од најбољег интереса дјетета и забране дискриминације, као основних принципа загарантованих УН Конвенцијом о правима дјетета.

Министарству образовања, науке, културе и спорта Унско-санског кантона препоручено је: да у наредном периоду, а најкасније до почетка наредне школске 2021/2022 године, установи да ли на подручју Унско-санског кантона дјеца и њихови родитељи имају потребу за организацијом рада продужених боравака у основним школама, посебно у градским/урбаним срединама, а потом да у зависности од резултата и добијених података размотре могућност да појединим школама помогну у организацији продужених боравака. Исто тако, препоручено је разматрање доношења подзаконског акта како би се организација продуженог боравка уредила и дефинисала за све основне школе на подручју кантона.

Надлежни органи позвани су да о учинку ове Препоруке обавијесте Омбудсмене у року од 90 дана од дана пријема исте.



Важни линкови


Штитимо права физичких и правних лица у складу са Уставом БиХ и међународним споразумима који се налазе у додатку Устава...
Омбудсмени БиХ

Активности Омбудсмена

Омбудсмен др Невенко Врањеш на састанку са Специјалним извјестиоцем УН-а за права на слободу мирног окупљања и удруживања

Омбудсменка Нивес Јукић с представницима MEASURE II разговарала о питањима родне равноправности

Посјета омбудсменке др Јасминке Џумхур Казнено-поправном заводу Зеница

Састанак омбудсменке др Јасминке Џумхур с представницима амбасаде Краљевине Низоземске

Састанак омбудсмена др Невенка Врањеша с представницом Хелсиншког парламента грађана у Бањалуци

Омбудсменке на састанку Посебне групе за реформу јавне управе

Архива активности


Актуелне публикације


Институција омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине  © 2024    |    Мапа странице