Jezik/Језик/Language:
Ugrožena su Vam prava?
Popunite i pošaljite obrazac
Foto galerija
svakodnevnih aktivnosti...
Pretraga web stranice:

Priopćenje za javnost | 10.04.2025

Preporuka u svezi postupanja 31-og djeteta koja su pronađena bez roditeljske pratnje na području Brčko distrikta Bosne i Hercegovine

Djeca, ilustracijaDjeca, ilustracija

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine sukladno članku 14. Pravila postupka Institucije Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine otvorili su po službenoj dužnosti predmete u vezi događaja koji se odnosi na pronalazak 31-og djeteta bez roditeljske pratnje na području Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

Zakonom o Ombudsmanu za ljudska prava Bosne i Hercegovine članak. 1. stavak. 1. propisano je da je Ombudsman za ljudska prava BiH neovisna institucija uspostavljena u cilju promoviranja dobre uprave i vladavine prava, zaštite prava i sloboda fizičkih i pravnih osoba, kako je zajamčeno posebno Ustavom BiH i međunarodnim sporazumima iz dodatka tog Ustava, koja će nadgledati aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine, njenih entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, sukladno odredbama ovog zakona.

Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima djeteta sastavni dio Ustava Bosne i Hercegovine, što je čini dokumentom koji bi trebali svi primjenjivati u postupcima koji se odnose na djecu, vodeći računa da postupanja budu u najboljem interesu djeteta.

Pronalazak 31 djeteta u privatnoj kući u Brčko distriktu, bez roditeljske pratnje, koja su bila zdravstveno i higijenski zanemarena, uskraćena za osnovna prava i potencijalno žrtve trgovine ljudima, pred nadležna tijela kaznenog gonjenja i socijalne zaštite Brčko distrikta BiH stavilo je obvezu provođenja brojnih radnji, prije svega u cilju zaštite djece a potom otkrivanja i sankcioniranja počinitelja kaznenih djela.

Međutim, istovremeno su se pokazale i slabosti sustava zaštite žrtava kaznenih djela. Očigledno je izostala adekvatna prevencija, prostor koji je korišten za smještaj djece prilagođeni je prostor lokalnog hotela, a evidentno nisu uspostavljena efikasna pravila i prakse koji bi osigurali apsolutnu fizičku i psihološku zaštitu djece.

Ombudsmani BIH konstatiraju da veliku ulogu treba da ima prevencija i sprečavanje rizika da djeca postanu žrtve trgovine ljudima, posebno u vidu podrške obiteljima gdje ključnu ulogu imaju centri za socijalni rad, ali i sve druge institucije sustava.

Nadležne institucije, kao i nevladine organizacije koje rade na suzbijanju i prevenciji prosjačenja suočavaju sa problemima nezainteresiranosti, ignoriranja i nepriznavanja postojanja pojave prosjačenja djece u Bosni i Hercegovini.

Posebno ranjive grupe djece izložene su riziku da postanu žrtve trgovine ljudima su siromašna djeca, zanemarena i odgojno zapuštena djeca, djeca žrtve nasilja u obitelji, djeca iz disfunkcionalnih obitelji, romska djeca, djeca migranti, djeca bez roditeljskog staranja, djeca smještena u ustanovama socijalne zaštite ili u ustanovama za djecu u sukobu sa zakonom.

Ombudsmani Bosne i Hercegovine u svojim brojnim izvješćima i analizama ukazuju na činjenicu da djeca i dalje čine značajan postotak žrtava trgovine ljudima u BiH i da su podvrgnuta seksualnom iskorištavanju, radnoj eksploataciji, prisilnom prosjačenju i dječjem braku. “Tamnu brojku” neprepoznatih i neotkrivenih slučajeva trgovine djecom prate izazovi u prikupljanju podataka i zabrinutost zbog nedostatka konceptualne jasnoće o tome šta predstavlja trgovinu djecom, a šta srodna kaznena djela koja uključuju seksualno zlostavljanje i iskorištavanje djece, u što se ubraja i zlostavljanje djece na internetu (slike zlostavljanja djece), prosjačenje i rad djece (posebno najgori oblici dječjeg rada). Prepoznavši navedene probleme Ombudsmani Bosne i Hercegovine su kroz izradu svojih Specijalnih izvješća kao i u svojim godišnjim rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana ukazivali na isto. Navedena godišnja i specijalna izvješća prezentirana su Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, Parlamentu Bosne i Hercegovine, Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, Narodnoj Skupštini Republike Srpske, kao i Skupštini Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

Također, Ombudsmani Bosne i Hercegovine ukazuju da shodno obavezama koje proizlaze iz Konvencije o pravima djeteta nadležni trebaju poduzimati sve odgovarajuće zakonske, upravne, društvene i obrazovne mjere da bi se dijete zaštitilo od svih oblika fizičkog ili mentalnog nasilja, povreda ili zlostavljanja, zanemarivanja ili nemarnog postupanja, zloupotrebe ili eksploatacije, uključujući i seksualno zlostavljanje dok je na brizi roditelja, staratelja ili bilo koje druge osobe koja se brine o djetetu.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na sjednici održanoj 23. listopada 2024. godine usvojilo je Strategiju suprotstavljanja trgovini ljudima za period od 2024. do 2027. godine . Riječ je o ključnom instrumentu politike prevencije i suzbijanja trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini. Nova Strategija se konceptualno i sadržajno značajno oslanja na standarde Europske unije i druge međunarodne smjernice u oblasti suprotstavljanja trgovini ljudima, a planirane strateške mjere provodiće se u periodu od 2024. do 2027. godine, s ciljem ispunjenja općih i posebnih strateških ciljeva koji su definirane Strategijom. Pored strateških ciljeva i mjera, važno je i što Strategija sadrži statističke podatke za period od 2020. godine do 2023. godine (broj identifikovanih potencijalnih žrtava trgovine ljudima, oblici eksploatacije žrtava, spolna struktura žrtava, starosna struktura i struktura žrtava trgovine ljudima po državljanstvu).

Nakon provedenog postupka istrage, Ombudsmani Bosne i Hercegovine su dana 26.03.2025. godine, izdali preporuku broj: P-83/25, kojom se preporučuje:

1. Ministarstvu civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine da djelujući u okviru svojih nadležnosti da:

- u koordinaciji sa tijelima i ustanovama svih razina vlasti pruže pomoć i podršku radi sigurnog smještaja 31 djeteta sa prostora Brčko distrikta BiH, koji su pronađeni u privatnoj kući u Brčko distriktu, bez roditeljske pratnje, zdravstveno i higijenski zanemarena, uskraćeni za temeljna prava i potencijalno žrtve trgovine ljudima.

- poduzmu neophodne radnje i mjere koje osiguravaju zaštitu prava djeteta od svih vidova eksploatacije ili nasilja a posebno od opasnosti da postanu žrtve trgovine ljudima.

2.Vladi Brčko distrikta BiH da:

- poduzme neophodne aktivnosti u cilju usvajanja Akcionog plana za provođenje Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima u Bosni i Hercegovini za području Brčko distrikta BiH i osigura stalni monitoring provođenja Strategije i akcionog plana;

- unaprijedi mehanizme međusobne suradnje i koordinacije između institucija na suprotstavljanju trgovini ljudima na području Brčko distrikta BiH,

- osnaži multidisciplinarni pristup u radu koordinacionih timova uz učešće vlasti nadležnih za kazneno gonjenje, socijalnu zaštitu, zdravstvo, mentalno zdravlje, obrazovanje, besplatnu pravnu pomoć, granicu i strance,

- radi ispunjenja strateških mjera razmotri mogućnost osnivanja ustanove u kojoj bi se osigurao siguran smještaj djece koja su u riziku od bilo kojeg vida eksploatacije ili nasilja, te poduzmu neophodne radnje radi uspostave dnevnog centra za djecu koja rade i žive na ulici ili su u riziku da to postanu,

- kontinuirano jača resurse Pododjela za socijalnu zaštitu za efikasno obavljanje poslova starateljstva nad djecom kojima je neophodna intervencija i pomoć nadležnih, djecom koje su žrtve kaznenih djela, uključujući i trgovine ljudima.

-da Vlada Brčko distrikta BiH osigura mehanizme zaštite i koordinacije nadležnih tijela u aktivnostima na suprotstavljanju trgovini ljudima.

3. Policiji Brčko distrikta BiH i Tužiteljstvu Brčko distrikta BiH da:

- poduzmu sve neophodne aktivnosti na pronalaženju i sankcioniranju učinitelja kaznenih djela u predmetnoj pravnoj stvari, te razvoju strategija i koordinaciji nadležnih tijela u aktivnostima na suprotstavljanju trgovini ljudima.

4. da svi u roku od 15 dana, od dana prijema ove preporuke izvjeste Ombudsmane Bosne i Hercegovine o načinu ispoštovanja iste.



Aktuelne publikacije


Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine  © 2025    |    Mapa stranice