Jezik/Језик/Language:
Ugrožena su Vam prava?
Popunite i pošaljite obrazac
Foto galerija
svakodnevnih aktivnosti...
Pretraga web stranice:

Saopštenje za javnost | 30.01.2019

Preporuka Federalnom ministarstvu pravde - Vatrogascima utvrditi i donju granicu uvećanja od osnovne plate

Vatrogasci, ilustracijaVatrogasci, ilustracija

Institucija Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine zaprimila je dana 23.01.2018.godine žalbu Ismaila Mašić a koja se odnosi na ne utvrđivanje donje granice uvećanja od osnovne plate. Odgovornom stranom označeno je Federalno ministarstvo pravde. Žalba je registrirana pod brojem Ž-BR-04-20/18.

U postupku istrage pred institucijom Ombudsmana, a nakon analize navoda podnositelja žalbe, analize dostavljenog izjašnjenja Federalnog ministarstva pravde utvrđeno je sljedeće:

- da Zakon o platama i naknadama u organima vlasti Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije BiH“, broj: 45/10, 111/12 i 20/17) utvrđuje osnovne principe prilikom utvrđivanja plata i naknada, odnosno utvrđena su prava zaposlenih na određene vrste naknada i dodataka na platu proisteklih iz radnog odnosa, za sve zaposlene u organima svih nivoa vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

- da članom 23. istog zakona je navedeno:
Dodatak na platu po osnovu posebnih uvjeta rada iznosi:
1) za inspektore, glavne inspektore i direktore inspekcijskih tijela od 20% do 30% od osnovne plate;
2) za deminere od 30% do 50% od osnovne plate;
3) za zatvorske policajce-stražare do 30% od osnovne plate;
4) za državne službenike i namještenike koji rade na poslovima koji zahtijevaju neposredan kontakt sa osuđenim osobama u kaznenopopravnim zavodima od 10% do 30 % od osnovne plate;
5) za vatrogasce u iznosu do 30% od osnovne plate;
6) za ostale poslove koji se vrše pod posebnim uvjetima određenim posebnim zakonom dodatak na platu se može odrediti od 10% do 20%.
Poseban dodatak iz stava 1. ovog člana obračunava se na osnovnu platu bez dijela plate po osnovu radnog staža i čini sastavni dio plate.
Visina dodatka na platu po osnovu posebnih uvjeta rada iz stava 1. ovog člana utvrđuje se u pravilniku o platama i naknadama organa državne službe, u skladu sa kriterijima utvrđenim u kolektivnom ugovoru.
Rukovodioci organa uprave na svim nivoima vlasti će u svojim pravilnicima o platama i naknadama predvidjeti dodatke na platu državnim službenicima koji imaju naučne stepene magistra i doktora nauka ako izvršavanje poslova zahtijeva takve kvalifikacije.

- da je članom 114. Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu („Službene novine Federacije BiH“, broj: 64/09) propisano:

Zbog posebnih uslova rada, težine i prirode posla i odgovornosti za obavljanje poslova vatrogastva iz člana 68. ovog zakona, visina sredstava za plate straješine profesionalne vatrogasne jedinice, njihove zamjenike i vatrogasce u profesionalnoj vatrogasnoj jedinici organa uprave civilne zaštite Federacije, kantona, općine i grada, kao i za inspektore iz člana 146. stav 1., člana 148. stav 1. I člana 151. stav 3. ovog zakona, određuju se kao za državne službenike i namještenike, uvećana za 30%, a ostali službenici i namještenici na poslovima u profesionalnim vatrogasnim jedinicama imaju dodatak na platu do 20%.
Radna mjesta iz stava 1. ovog člana za koja pripada uvećanje plate za 30% odnosno do 20%, utvrđuju se u pravilniku o platama i naknadama organa uprave civilne zaštite Federacije, kantona, općine i grada, a prema radnim mjestima koja su za profesionalnu vatrogasnu jedinicu utvrđena u pravilniku o unutrašnjoj organizaciji tih organa.

Ombudsmani uvažavaju činjenicu da je članom 23. Zakona određen dodatak na platu po osnovu posebnih uvjeta rada, određen postotkom u rasponu od donje do gornje granice uvećanja od osnovne plate. Nesporno je da je za uposlenike vatrogasne jedinice, vatrogasce, utvrđena samo gornja granica.

Činjenica da za iste nema utvrđene donje granice pripadajućeg dodatka na platu dovodi ih u nepovoljan položaj u odnosu na državne službenike i namještenike koji crpe osnov za ostvarivanje svojih prava temeljem Zakona o platama i naknadama u organima vlasti Federacije Bosne i Hercegovine. Za ovakvu pravnu regulativu ne postoji objektivan ni razuman razlog.

Dakle, nakon provedenog istražnog postupka pred institucijom Ombudsmana, Ombudsmani Bosne i Hercegovine su zaključili da se zbog posebnih uslova rada, težine i prirode posla i odgovornosti za obavljanje poslova vatrogastva treba odrediti i donja granicu uvećanja od osnovne plate vatrogasaca, te su dana 14.12.2018. godine donijeli preporuku broj: P-9/19, kojom je preporučeno Federalnom ministarstvu pravde da poduzmu mjere iz svoje nadležnosti kako bi se vatrogascima utvrdila i donja granica uvećanja od osnovne plate i da u roku od 60 dana prijema preporuke obavijeste Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine o realizaciji iste.



Važni linkovi


Štitimo prava fizičkih i pravnih lica u skladu sa Ustavom BiH i međunarodnim sporazumima koji se nalaze u dodatku Ustava...
Ombudsmeni BiH

Aktivnosti Ombudsmena

Ombudsmen dr. Nevenko Vranješ učesnik panel diskusije o garanciji lokalne autonomije u Federaciji Bosne i Hercegovine

Ombudsmenka Nives Jukić na konsultativnom sastanku OHCHR-a o UPR-u

Ombudsmenka dr Jasminka Džumhur na prijemu Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH

Ombudsmen dr Nevenko Vranješ učesnik Okruglog stola “Pravni problemi u vezi sa ugovorima o (sub)specijalizaciji u oblasti medicine”

Ombudsmenka dr. Jasminka Džumhur na predavanju za predstavnike porodica nestalih osoba i organizacija civilnog društva iz Ukrajine

Ombudsmenka dr. Jasminka Džumhur prisustvovala skupštini Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine

Arhiva aktivnosti


Aktuelne publikacije


Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine  © 2024    |    Mapa stranice