Jezik/Језик/Language:
Your rights are violated?
Fill & Send Application Form
Photo albums
of everyday activities...
Website search:

Press statement | 30.11.2020

Preporuka KJU „Porodično savjetovalište“ vezana za zaštitu od diskriminacije

Human Rights Ombudsman of Bosnia and HerzegovinaHuman Rights Ombudsman of Bosnia and Herzegovina

Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine su u toku 2020. godine zaprimili i razmatrali više žalbi zaposlenika (Ž-SA-06-227/20, Ž-SA-06-231/20, Ž-SA-06-289/20, Ž-SA-05-588/20, Ž-SA-05-596/20, Ž-SA-04-595/20, Ž-SA-06-583/20, Ž-SA-06-603/20, Ž-SA-06-645/20) Kantonalne javne ustanove “Porodično savjetovalište” (u daljem tekstu: KJU „Porodično savjetovalište“). Žalbeni navodi su se odnosili na navodne povrede u smislu kršenja prava iz radnog odnosa, mobing na radnom mjestu, na promjene internih akata koje su uticale na promjene statusa zaposlenika, poremećene međuljudske odnose, te na smjenu upravnih i nadzornih odbora prije isteka mandata na koji su imenovani.

Postupajući po pojedinačnim predmetima institucija Ombudsmena je provodila brojne istražne radnje prema rukovodstvu KJU “Porodično savjetovalište”, nadležnim inspekcijama rada, Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo, Vladi Kantona Sarajevo i Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo.

Ombudsmeni BiH, odlučili su, u skladu s odredbama člana 20. Pravila postupka Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine, navedene žalbe spojiti i izdati jedinstvenu preporuku za sve predmete, koja za cilj ima sistemsko rješavanje postojećih problema u Kantonalnoj javnoj ustanovi “Porodično savjetovalište”.

Nakon što su istražni postupci završeni i nakon što je sagledano sveukupno stanje u ustanovi, dana 19.11.2020. godine nadležnim organima je upućena Preporuka P-210/20. U istoj je, između ostalog navedeno: S obzirom na značaj KJU “Porodično savjetovalište” i djelatnost rada koja se sastoji, između ostalog, i u pružanju stručne psihosocijalne pomoći i podrške građanima, Ombudsmeni BiH ukazuju da se narušeni međuljudski odnosi zaposlenika mogu reflektirati na rad i funkcioniranje ove ustanove, te da ni u kojem slučaju pružanje usluga ove ustanove ne treba biti kompromitirano internim nesuglasicama nadređenih i uposlenika, kao i čestim smjenama upravljačkih struktura. Ombudsmeni BiH kroz predmete koji su registrirani u instituciji Ombudsmena uočili da sa promjenama vlasti dolazi do promjena upravljačkih struktura u javnim preduzećima i ustanovama čiji osnivač je Kanton Sarajevo, to je potrebno da se jasno definiraju objektivni kriteriji i procedure.

Ove situacije dovode i do narušavanja međuljudskih odnosa s obzirom da u javnim ustanovama dio upravljačkih struktura mora biti iz reda uposlenih iz ustanove, što dovodi do polarizacije među uposlenima i negativno utiče na efikasnost rada ustanove, te se uposleni bave svojim statusnim pitanjima i traže zaštitu svojih prava (što je evidentno iz žalbi koje su zaprimljene u instituciji Ombudsmena) što ima uticaja na efikasnost izvršavanja primarne funkcije za koje su javne ustanove uspostavljene da obavljaju.

Ombudsmeni BiH podsjećaju da zaposleni u javnim ustanovama koji se bave pružanjem stručne psihosocijalne pomoći i podrške građanima, moraju sa naročitim stepenom odgovornosti i uvažavanja njegovati međusobne odnose, kako bi se stvorila radna atmosfera pogodna za adekvatno i stručno pružanje usluga građanima. S druge strane, na upravljačkim strukturama, leži odgovornost da unutar kolektiva ovakvih kapaciteta/uloge koje ima u društvu, postojeće animozitete, netrepeljivosti i dileme zaposlenih po pitanju radno-pravnog statusa i međusobnih odnosa riješi kroz konstruktivan dijalog, usmjeren na analizu uzroka problema i iznalaženja načina prevazilaženja istih na profesionalan način.

Preporukom je menadžmentu KJU “Porodično savjetovalište” preporučeno:
- da se odmah, poduzmu sve aktivnosti s ciljem poboljšanja narušenih međuljudskih odnosa i nedostatka komunikacije među zaposlenicima na način da se pokušaju iznaći uzroci, posljedice i zajednička rješenja nastale situacije;

- Da se u cilju osiguranja mehanizma unutar KJU „Porodično savjetovalište“ poduzmu mjere u cilju implementacije člana 24. stav 4 Zakona o zabrani diskriminacije prema kojem su svi javni organi te ostala pravna lica dužni da u svojim općim pravnim aktima, ili posebnim pravnim aktima, reguliraju principe jednakog postupanja te da osiguraju efikasne interne procedure zaštite od diskriminacije;

i Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo

- da intenzivno i kontinuirano vrši nadzor nad radom KJU “Porodično savjetovalište”.

Da o načinu ispoštovanja preporuke obavijestite Ombudsmane BiH u roku od 30 dana od dana prijema iste, u skladu sa članom 32. stav 1. Zakona o Ombudsmenu za ljudska prava Bosne i Hercegovine.



Useful Links


We are protecting rights of natural persons and legal entities in accordance with the Constitution of BiH and international human rights instruments...
Ombudsmen of BiH

Ombudsman's Activities

Ombudsmenka Nives Jukić na Gala koncertu povodom obilježavanja Dana Evrope 2024.

Ombudsmen dr. Nevenko Vranješ učesnik panel diskusije o garanciji lokalne autonomije u Federaciji Bosne i Hercegovine

Ombudsmenka Nives Jukić na konsultativnom sastanku OHCHR-a o UPR-u

Ombudsmenka dr Jasminka Džumhur na prijemu Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH

Ombudsmen dr Nevenko Vranješ učesnik Okruglog stola “Pravni problemi u vezi sa ugovorima o (sub)specijalizaciji u oblasti medicine”

Ombudsmenka dr. Jasminka Džumhur na predavanju za predstavnike porodica nestalih osoba i organizacija civilnog društva iz Ukrajine

Activities Archive


Latest publications


The Institution of Human Rights Ombudsman of Bosnia and Herzegovina  © 2024    |    Site Map